Hem kıyılar hem kaplumbağa yuvaları da işgal altında!

Ülkemizde yaşanan çevre tahribatlarının önüne ne yazık ki geçilemiyor. İskele Piknik Alanı’nda, deniz kıyısının yakınına kurulan karavanlar, hem kaplumbağaların yuva yaptığı bölgeleri, hem de kamusal alanları işgal ediyor.
Anayasa’nın 38. Maddesinin 1. Fıkrasında “Kıyılar, devletin hüküm ve tasarrufu altındadır ve yalnız kamu yararına kullanılabilir” ifadesi yer almasına rağmen, İskele Piknik Alanı’nda kurulan karavanlar, kamu yararına kullanımı engellerken, kaplumbağa yuvalarını da tehdit ediyor.


Söz konusu bölgede bir kaplumbağa yuvasının yakınına karavan kurulduğunu gösteren fotoğraflar sorunu gözler önüne seriyor.
Sorunun ortadan kaldırılması için İskele Çevreyi ve Sahilleri Koruma İnisiyatifi, İskele Kaymakamlığı’na ve Çevre Koruma Dairesi’ne dilekçeler gönderdi.


İnisiyatif, sorunun yaşanmaya devam etmesi halinde İskele Kaymakamlığı’na dava açılacağını da bildirdi.
Bu girişim üzerine harekete geçen İskele Kaymakamlığı, 15 Haziran’da karavan sahiplerine, karavanlarını ivedi şekilde kaldırmaları, aksi takdirde yasal işlem başlatılacağı yönünde uyarıda bulundu.
KIBRIS’a konuşan İskele Çevreyi ve Sahilleri Koruma İnisiyatifi yetkilileri, İskele Piknik Alanı’ndaki karavan sorununun 1 yıldır sürdüğünü, karavanlardan dolayı kamusal alanın ve kaplumbağaların yuva yapacağı yerlerin işgal edildiğini belirterek, uzun bir süredir bunun mücadelesini verdiklerini kaydetti.


İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu da karavan sahiplerine, karavanlarını ivedi şekilde kaldırmaları, aksi takdirde yasal işlem başlatılacağı yönünde uyarıda bulunduklarını ifade ederek, bölgede çarpık yapılaşmaya izin vermeyeceklerini vurguladı.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ise devletin, karavanlar için gösterebileceği özel bir yer olmadığını ve İskele Belediyesi’nin de yer gösterme gibi bir mecburiyetinin olmadığına işaret ederek, karavan sahiplerinden veya İskele Kaymakamlığı’ndan talep gelirse yardımda bulunabileceklerini ifade etti.

İnisiyatif: Kamusal alan ve kaplumbağaların yuva yapacağı yerler işgal ediliyor

İskele Çevreyi ve Sahilleri Koruma İnisiyatifi, İskele Piknik Alanı’nın uzun yıllardır kullanılmakta olduğunu ancak Yeni Boğaziçi’ndeki karavanların kaldırılmasıyla bu bölgeye rağbetin arttığını belirterek, kişilere karavan yeri gösterilmediği için herkesin karavanını istediği yere koymakta olduğunu kaydetti.


İnisiyatif, karavanların işgal ettiği yerin İskele Piknik Alanı ile deniz arasında kalan kumul bölge olduğunu dile getirerek, böylece kamusal alanın işgal edildiğini ve bu bölgenin kaymakamlığın sorumluluğunda olduğunu ifade etti.


Kıyı bölgesinin işgal edilmesine yönelik hazırladıkları dilekçeleri 30 Haziran 2021’de İskele Kaymakamlığı ile Çevre Koruma Dairesi’ne gönderdiklerine işaret eden İnisiyatif, dilekçede “Anayasa’nın 38. Madde’si uyarınca kıyıların korunması düzenlenmiş ve 28/1996 sayılı Sahilleri Koruma Yasası uyarınca da kaymakamlıkların sahilleri ve benzeri yerlere müdahaleyi yasaklama yetkisi bulunmaktadır” ifadelerinin yer aldığını bildirdi.


İnisiyatif, konuyla ilgili başka raporları da sunmalarına rağmen geri dönüş alamadıklarını söyleyerek, aradan 1 yıl geçmesine rağmen kendilerine söz konusu piknik alanında çöplerin atıldığı, çardakların yapıldığı, beton dökme işlemlerinin gerçekleştirildiği gibi tahribatın yayıldığına işaret eden ihbarların gelmeye devam ettiğini vurguladı.


Konuyla ilgili 12 Nisan 2022 tarihinde İskele Kaymakamlığı’na ve Çevre Koruma Dairesi’ne tekrar dilekçe yollandığını anlatan İnisiyatif, önceden tahliye edildiği söylenen karavanların üzerine son zamanlarda bir o kadar daha karavan geldiğini belirtti.
Büyük Caretta’ların yuvalarını denizin yanına kurmamaları gerektiğini bildiğini ancak yeni yetişmekte olan Caretta’ların bu konuda iyi olmadığı için denize yakın yerlere yuva yaptığını dile getiren İnisiyatif, şu anda İskele Piknik Alanı’nda kaplumbağaların yuva yapacağı yerlerde karavanların bulunduğunu ifade etti.


İnisiyatif, görevini yerine getirmemeleri nedeniyle kendilerine dava açacakları yönünde bir ihtarı İskele Kaymakamlığı’na yolladıklarına işaret ederek, bunun üzerine İskele Kaymakamlığı’nın karavanlara bölgeden ivedi bir şekilde ayrılmaları, aksi takdirde haklarında dava açılacağı yönünde uyarıda bulunduğunu, kaldırılmaması yönünde polislerin devreye gireceğini bildirdi.

Toroslu: Karavanlar kaldırılmazsa mahkemeye gidilecek

İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, 15 Haziran itibarıyla bölgedeki çarpık yapılaşma ve benzeri şeylerin kaldırılması için ilgili karavan sahiplerine İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler’in talimatıyla ihbar gönderildiğini belirterek, söz konusu karavanlar ve yapıların yasal süre içerisinde kaldırılmaması durumunda yasal işlem başlatılacağını kaydetti.


Toroslu, söz konusu uyarıda zaman olarak “derhal” ifadesinin kullanıldığını ancak yasal sürenin 15 gün olduğunu dile getirerek, bu sürenin aşılması durumunda mahkeme sürecinin başlayacağını ifade etti.
Toroslu, ilgili tarafların Sahilleri Koruma Dairesi’nin 59. Maddesine göre dava edileceğini, mahkemeden yıkılabilir emri alındıktan sonra ise İskele Belediyesi’yle birlikte söz konusu yapıların kaldırılacağını bildirdi.
İskele bölgesinde çarpık yapılaşmaya izin vermeyeceklerine işaret eden Toroslu, gereken adımların atılacağını vurguladı.

Sadıkoğlu: Karavanlara özel bir bölge yok

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, İskele Piknik Alanı’nda yaşanan karavan sorunuyla ilgili İskele Kaymakamlığı’nın harekete geçtiğini belirterek, bölgede çirkin bir yapılaşmanın meydana geldiğini kaydetti.
Sadıkoğlu, devletin karavanlara yönelik özel bir bölgesinin bulunmadığını dile getirerek, İskele Belediyesi’nin de kişilere karavan bölgesi gösterme gibi bir mecburiyetinin söz konusu olmadığını ifade etti.
İskele Kaymakamlığı’nın veya karavan sahiplerinin talep etmesi durumunda İskele Belediyesi olarak gereken hizmeti verebileceklerini vurgulayan Sadıkoğlu, taşıma, kaldırma konusunda yardımcı olabileceklerini söyledi.

Paylaş

You might like

© 2023 Yeşil Kıbrıs - WordPress Theme by WPEnjoy