Ana Sayfa Yazarlar

Almanya’da üçlü koalisyonda ilk uzlaşma kömürden erken çıkışta

16/10/21

Almanyade SPD, Yeşiller ve FDP arasında, olası koalisyon görüşmelerine zemin hazırlamak için yapılan ön görüşmelerde anlaşma sağlandı. Uzlaşma metninde ülkenin kömürden çıkış tarihi 2038'den 2030'a çekilmesi öngörülüyor.

Bir sonraki adımda, her üç partinin kendi kurullarına onaylatacağı uzlaşma taslağındaki en önemli maddelerden biri ise, Almanya’nın kömürden çıkış tarihinin öne çekilmesi.

Almanya’nın üçlü anlaşma gereği kömürden çıkışı, planlanan 2038’den 2030’a çekilecek. SDP, Yeşiller ve FDP’nin üzerinde anlaşmaya vardığı metinde, “İklimi koruma konusundaki hedeflere ulaşmak için kömür enerjisinden hızlandırılmış bir çıkış gerekiyor. İdeal olarak bu, 2030 yılına kadar gerçekleşmeli” ifadesine yer verildi.

Ön görüşmelerde üç partinin mutabakata vardığı diğere bir nokta da,  seçimlerden birinci parti olarak çıkan SPD’nin en önemli vaatlerinden olan, asgari ücretin saatte 12 euroya çıkarılması.

Üç parti bir sonraki adımda, uzlaşılan taslağı kendi kurullarına onaylatacak. Yeşiller’in diğer iki partiden farklı olarak, bunun için bir kurultay düzenlemesi bekleniyor. SPD ve FDP kanadında ise, koalisyon görüşmelerine başlanmasına yönelik onayın bugün içinde çıkacağı tahmin ediliyor.