Ana Sayfa Yazarlar

Bir iklim hükümetine ihtiyacı var!

27/09/21

Almanya‘da 20’nci dönem federal meclisin oluşması için 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerin geçici resmi sonuçları Federal Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Yeşiller Partisi oy oranını yüzde 5,8 artırarak sandıktan üçüncü parti olarak çıktı. Şimdi gözler yeni hükümet için yapılacak koalisyon görüşmelerinde.

Alman siyasi partileri, 26 Eylül federal seçimlerine için sıkı bir rekabete girmişlerdi. Henüz hükümet kurulmasa da kesin olan tek bir şey var: Bir sonraki Alman hükümeti, Merkel’in iklim liderliği yolunu sürdürmek ve hatta bunu daha da yukarıya çıkarmak için çaba gösterecek. 

İlerici partiler, Almanya’nın net sıfır emisyon hedefini AB hedefinden 15 yıl geriye, 2035 yılına çekmesi çağrısında bulunuyor. Mevcut politikalarla, bu hedefe 2045 yılında ulaşılıyor. Yine ilerici partiler, 2030 yılına kadar içten yanmalı motor satışlarının aşamalı olarak durdurulması çağrısında bulunuyor. Muhafazakârlar bir tarih vermeyi reddediyor. Bu arada, Alman otomobil şirketleri daha hızlı ilerlemek ve elektrikli araçlardaki yükselişten kâr etmek için üzerlerinde baskı hissediyor.

Üç şansölye adayı ve potansiyel koalisyon ortakları, iklimin onlar için bir öncelik olduğuna dair hiçbir şüphe bırakmıyor. Solculardan liberallere tüm partiler, ülkenin endüstrisini modernize ederken ve istihdam yaratırken, Almanya’nın karbon ve metan emisyonlarını en etkili şekilde azaltmak için rekabet ediyor.

 

Güçlü bir iklim hareketi ve yıllarca süren tarihi kuraklığın ardından, Temmuz ayında aşırı hava olaylarından kaynaklanan ve ölümlere neden olan şiddetli seller, iklim değişikliği konusunu 2017’deki son seçimden bu yana, seçmen önceliklerinin en yukarısına taşıdı. Bu yılın başlarında ülkenin en yüksek mahkemesinin dönüm noktası niteliğindeki bir kararının ardından, hükümet 2045 yılına kadar net sıfır emisyon ve 2030 yılına kadar %65 emisyon azaltımı amaçlayan iklim hedeflerini artırarak AB’de lider konumuna geldi.

Uzmanlara göre, bir sonraki Alman hükümetinin iklim politikaları, AB’nin gelişmiş iklim hedeflerinin merkezinde yer alacak. Enerji santralları ve fabrikalar üzerindeki AB çapındaki limitleri daraltacak, üye ülkeleri endüstriyel deşarjları azaltmaya zorlayacak ve yenilenebilir enerji kullanımını artıracak yasa tasarıları üzerinden müzakereleri şekillendirecek.

Oy oranını dört yıl önceki seçimlere göre 5,8 puan arttırarak 14,8 ile üçüncü olan ve her halükarda hükümette olmasına kesin gözüyle bakılan Yeşiller Partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock, şimdiye kadarki seçimlerde en yüksek oy oranını yakalamış oldu. Baerbock seçim sonrası yaptığı açıklamada “Birinci parti olmak ve ülkeyi şekillendirmek istedik.

Daha fazlasını istedik. Kısmen seçim kampanyasının başında yaptığımız hatalar nedeniyle bunu başaramadık. Benim kendi hatalarım nedeniyle. Bu sefer yetmedi ama partimizin bir gelecek misyonu var. Şimdi bu misyona odaklanacağız. Bu ülkenin bir iklim hükümetine ihtiyacı var. Seçimin sonucu bunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.