Ana Sayfa Yazarlar

Çevre felaketleri durmak bilmiyor

09/06/22

Ülkemizde yaşanan çevre felaketleri durmak bilmiyor. Bir vatandaş tarafından Kalkanlı ve Gaziveren köyündeki atıkların sosyal medyada paylaşılması büyük tepki çekerken, çevreye verilen önemi de gözler önüne seriyor

YEŞİL KIBRIS ÖZEL

   Ülkemizde yaşanan çevre felaketleri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde de durmak bilmiyor. Çevreye atılan çöpler, molozlar ve diğer atıklar hem doğada yaşayan canlıları hem de insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ederken, ülkemizde bu sorunun önüne bir türlü geçilemiyor.

   İklim değişikliğiyle birlikte dünyanın kurtarılabilmesi adına hazırlanan birçok bilimsel çalışmada geri dönüşüm konusunun üzerinde durulurken, ülkemizde bu yönde de hiçbir adım atılmıyor.

   Lefke’ye bağlı Gaziveren ile Lefkoşa’ya bağlı Kalkanlı köylerinde doğaya bırakılan atıklar, Dünya Çevre Günü’nde çevreye verilen önemi gözler önüne seriyor.

   Bu atıkların içerisinde inşaat malzemeleri, molozlar, ev koltukları, yangına yol açan cam parçaları yer alırken; öte yandan söz konusu bölgede Çevre Koruma Dairesi ile Bayındırlık ve Çevre Koruma Dairesi’nin uyarıcı levhalarının bulunduğu da dikkat çekiyor.  

   Bir vatandaş tarafından sosyal medyada söz konusu çevre felaketini anlatan fotoğrafların paylaşılması büyük tepki topladı. Konuyla ilgili YEŞİL KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, “Dünya Çevre Günü kimsenin umurunda değil. Böyle özel günlerde birkaç açıklama yapılıyor, ertesi gün herkes aynı şekilde yaşamaya devam ediyor. Ülkede çevre sorununun yaşanmadığı bir gün yok ki. Atık sorunu dün başka yerde yaşanıyordu, bugün Gaziveren ve Kalkanlı’da yaşanıyor. İnsanlar kendi çıkarlarını düşünerek dünyayı yok ediyorlar ama farkında değiller.” şeklinde isyan etti.    

Yasaya göre suç ama çözüm yok  

   Çevre sorunlarının önüne geçilmesi için çevre yasasında birtakım yaptırımlar bulunsa da bu ne yazık ki sorunun önüne geçemiyor. Çevre Yasası’nın 7. Madde’sine göre “Alıcı ortamların içine veya üstüne ve izinli geri dönüşüm veya bertaraf etme sahalarının dışındaki alanlara atık bırakılması, boşaltılması veya atılması yasaktır.” ifadesi yer alıyor.

   Yasanın Suç ve Cezalar bölümünün yer aldığı 15. kısımdaki 78. Madde’nin “Cezalarda Yetki, Yöntem ve

Tekerrür CETVEL 34/2020” ye bakıldığında ise 1 metreden az alanın çevre kirliliğine uğraması, asgari ücretin

¼’ü kadar, 1 metre ile 10 metre arasındaki alanın kirletilmesi halinde asgari ücret kadar, 10 metreden fazla

alanın kirletilmesi durumunda ise asgari ücretin 2 katı kadar cezai işlem gerektiriyor. Ancak bunlar da çevre felaketini ne yazık ki önlemiyor.

Fotoğraflar: Sadık Azimli