Ana Sayfa Yazarlar

Dünya ısındıkça ortaya çıkan yeni tehdit: Ani kuraklıklar

07/04/22

Çoğu insan sel baskınını duymuştur. ‘Ani kuraklıklar’ ise o kadar tanıdık değil.  Ancak dünyanın giderek daha çok ısınan koşullarında, anormal, ani kuraklık dönemleri giderek daha sık görülmeye başladığı için bu durum değişmek üzere olabilir. 

Ani kuraklıklara ilişkin yeni bir analiz , bunların yaklaşık yüzde 33-46’sının artık sadece beş gün içinde ortaya çıktığını ortaya koyuyor.

Geleneksel kuraklık anlayışımızla karşılaştırıldığında – uzun süreli yağış eksikliği nedeniyle zaman içinde yavaş yavaş biriken olayların aksine, ani kuraklıklar hızlı ve çok az uyarı ile gelişen, topraktan önemli ölçüde nem kaybı da dahil olmak üzere kuraklık koşullarının hızlı bir şekilde yoğunlaşmasıyla kendini gösteriyor.

Nasıl başladığı halen bilinmiyor

Bu fenomen,  Avustralya , Çin veAfrika‘daki son olaylarla birlikte, orta ABD‘de haftalar içinde hızlı kuraklık koşullarının ortaya çıktığı 2012-2013 Kuzey Amerika kuraklığı da dahil olmak üzere birçok ülkede gözlendi .

Hızla ortaya çıkan kuraklık manzaraları birçok yerde belgelenmiş olsa da, bunların nedeni ve nasıl bu kadar çabuk ortaya çıktıkları hakkında, hala tam olarak anlaşılamayan çok şey var.