Ana Sayfa Yazarlar

Fosil yakıt endüstrisi dakikada 11 milyon dolar sübvansiyondan yararlanıyor

06/10/21

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan analize göre, fosil yakıt endüstrisi dakikada 11 milyon dolarlık sübvansiyonlardan yararlanıyor.

Hazırlanan analiz, kömür, petrol ve doğal gaz üretim ve kullanımına 2020 yılında 5,9 trilyon dolar destek verildiğini ortaya koyuyor.

Uzmanlar bu sübvansiyonların karbon emisyonlarında hızlı düşüşlere acilen ihtiyaç duyulan bir zamanda “iklim krizinin ateşine körükle gittiğini” söylüyor.

Emisyonları üçte bir azaltabilir

Akaryakıt fiyatlarını düşüren açık sübvansiyonlar toplamın yüzde 8’ini, vergi indirimleri ise yüzde 6’sını oluşturuyor. En büyük faktörler ise hava kirliliğinin neden olduğu ölümler ve sağlık sorunlarının (yüzde 42) ve sıcak dalgaları ile küresel ısıtmanın diğer etkilerinin (yüzde 29) çevreyi kirletenlere ödetilmesini sağlayamamak.

IMF analistlerine göre gerçek maliyetleri yansıtan fosil yakıt fiyatları belirlemek küresel karbondioksit emisyonlarını üçte bir oranda azaltabilir. Bu da uluslararası olarak kabul gören küresel ısıtmayı endüstri öncesi döneme kıyasla 1,5 derece ile sınırlamak için önemli bir adım.

Analistler ek olarak fosil yakıt sübvansiyonlarının sona ermesinin, kirli havadan kaynaklanan yılda yaklaşık bir milyon ölümü önleyeceğini ve hükümetler için trilyonlarca dolar artıracağını söylüyor.