Ana Sayfa Yazarlar

AMAÇ

Milattan Önce 275 - 195 yılları arasında yaşamış olan Helenistik dönemin Arşimet'ten sonra gelen en büyük öncüsü ve aynı zamanda Büyük İskenderiye Kütüphanesi'nin de yöneticisi olan Eratosthenes'in yazdıkları arasında Kıbrıs'la ilgili ilginç bilgiler bulunuyor. Eratosthenes'e göre, bir zamanlar Kıbrıs'ın büyük bir kısmı, hatta Mesarya bile ormanlarla kaplıymış. Kısacası, yaşadığımız bu coğrafya bir zamanlar gerçekten yeşil ada olarak tanımlanırdı.

 

Zamanla yaşanan tahribat bitki örtümüzü değiştirmiş ve makiyi oluşturan çalı topluluğu adaya hakim olmuştur. Giderek doğayı koruma yerine kullanma anlayışının hakim olması sonucu doğa tahribatı hız kazanmış, başta çarpık ve plansız yapılaşma olmak üzere sürdürülen insan faaliyetleri çevre kirliliği yaratmaya ve doğal hayatı bozmaya devam etmiştir. İklim değişikliğinden kaynaklanan sorunları da buna eklediğimizde artık ülkemize yeşil ada diyemeyeceğimiz bir noktaya geldik.

 

Buradan hareketle, ‘‘Yeşil Bir Kıbrıs Mümkün’’ sloganıyla hayat bulan YEŞİL KIBRIS, ekolojik yıkımın önlenerek, bozulan dengeyi düzeltmeyi ve doğanın korunmasını sağlamayı temel amaç olarak benimsemiştir. Bu amaca uygun olarak farkındalığı artıracak ve ekolojik bilinç oluşturacak bir platform oluşturmak hedefiyle 10 Mart 2021 tarihinde kurulmuş ve yayınlarını ilkeleri çerçevesinde sürdürmektedir.