Ana Sayfa Yazarlar

Kaplumbağa alanındaki tahibatı kaymakam savundu!

28/05/22

Kayalar köyündeki en önemli kaplumbağa yuvalama sahilinin içerisinde bir dozerin tahribat yaratan bir şekilde iş yapması üzerine sivil toplum örgütleri harekete geçti. Çevre Koruma Dairesi ile işbirliği içerisinde Karşıyaka/Kayalar bölgesi Kaplumbağa araştırma ve koruma çalışmalarını yürüten Taşkent Doğa Parkı direktörü Kemal Basat'ın tepki gösterdiği olay karşısında Girne Kaymakamı Sinan Güneş ilginç bir şekilde yapılan talanı savundu. 

Kaymamakm Güneş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ''bölgedeki tesisin sahibinden almış olduğu bilgi'' sonucunda bölgenin kaplumbağa yumurtlama alanı olmadığını idda etti. Buna karşın Basat, verilerle yaptıkları çalışmaları ve bu çalışmaların raporlarının da devletin ilgili kuruluşlarında olduğunu ortaya koyarak tarih de belirterek bölgede yumurtlayan kaplumbağalar olduğunu ortaya koydu. Konuyla ilgili kaymakaım yanlış yönlendirildiğini ve bu konuda hasas davranılması gerektiğini, hiçbir şekilde bir dozerin burada faaliyet göstermesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Kemal Basat, Girne Kaymakamı'na hitaben yazdığı mektubu da kamuoyu ile paylaştı. İşte, Basat'ın paylaştığı metin:

Değerli Kaymakamım Sinan Güneş,

Karşıyaka/Kayalar bölgesi Kaplumbağa araştırma ve koruma çalışmalarını yürüten Taşkent Doğa Parkı'na bağlı Kıbrıs Yaban Hayatı Enstitüsü (Cyprus Wildlife Research Institute) altında faaliyet gösteren Cyprus Marinelife Center - Kıbrıs Deniz Canlıları Merkezi verilerine göre 2021 yılında söz konusu sahilde:

2 Haziran 2021'de Caretta Carretta türü bir kaplumbağamız denizden 2 metre içeriye yüzeyden yuva üzerine 29cm derinliğe toplam 67 yumurta bırakmıştır. Bu yumurtaların 43 adedi 26 Temmuz'da başarılı şekilde yumurtadan çıkıp denize ulaşırken diğer 22 yumurta başarısız olmuştur. Başarısız olan 22 yumurtanın üzerinde yapılan incelemede 11 yumurtanın dölsüz olduğu, 3 yumurtada yavrunun yarı gelişiminden daha ileri bir safhada yumurta içerisinde öldüğü, 1 yumurtada yavrunun tam yarı gelişiminde yumurta içerisinde öldüğü ve 7 yumurtada ise yavrunun yarı gelişimine ulaşmadan yumurta içerisinde öldüğü tespit edilmiştir. %66.2 başarı oranına sahip olan yuvada ayrıca predasyon izlerine rastlanmıştır.

19 Haziran 2021'de yine Caretta Caretta türü bir kaplumbağamız denizden 1.5m içeride yuva üstü yüzeyden 28cm derinliğinde toplam 57 yumurta bırakmıştır. Bu yumurtaların 21 adedi 7 Ağustos'ta başarı ile yumurtadan çıkarken 36 yumurta başarısız olmuştur. Yapılan ileri tetkiklerde bu 36 yumurtanın 23 tanesinin dölsüz, 8 tanesinin gelisiminin yarısından fazlasını tamamlamış, 1 tanesinin çürümüş, 4 tanesinin ise gelişimini tamamlamasına rağmen yumurtadan çıkamadığı tespit edilmiştir. Başarı oranı %36.8'dir.

19 Haziran 2021'de bir Caretta Caretta kaplumbağamız daha sahile çıkmış fakat yuva denemesi yapmadan geri dönmüştür.

26 Haziran 2021'de bir Caretta Caretta kaplumbağa sahile çıkmış, fakat yuva denemesi yapmadan geri dönmüştür.

27 Haziran 2021'de Caretta Caretta türü bir kaplumbağamız denizden 2 metre içeride yuva üstü yüzeyden 25cm aşağıda bir yuvaya 67 yumurta bırakmıştır. Bu yumurtaların 3 adedinin kırık olduğu tespit edilerek yuvadan çıkarılmışlardır. Geriye kalan 64 yumurta 10 Ağustos 2021 tarihinde çıkım göstermiştir.

2 Temmuz 2021'de bir Caretta Caretta kaplumbağamız sahile çıkmış fakat yuva denemesi yapmadan geri dönmüştür.

13 Temmuz 2021'de bir Caretta Caretta kaplumbağamız sahile çıkmış fakat yuva denemesi yapmadan geri dönmüştür.

13 Temmuz 2021'de ikinci bir Caretta Caretta kaplumbağamız daha sahile çıkmış, yuva yapmak için çukur açmış olmasına rağmen yuvaya yumurta bırakmadan yuvayı yarım bırakıp geri dönmüştür.

16 Temmuz 2021'de bir Caretta Caretta kaplumbağamız sahile çıkmış, yuva yapmak için tam 3 farklı noktada çukur açmış olmasına rağmen yuvaya yumurta bırakmadan yuvayı yarım bırakıp geri dönmüştür.

17 Temmuz 2021'de bir Caretta Caretta kaplumbağamız sahile çıkmış, yuva yapmak için 2 farklı noktada çukur açmış olmasına rağmen yuvaya yumurta bırakmadan yuvayı yarım bırakıp geri dönmüştür.

20 Temmuz 2021'de bir Caretta Caretta kaplumbağamız sahile çıkmış fakat yuva denemesi yapmadan geri dönmüştür.

Tüm bu bilgiler ve daha birçok detay yaz döneminde ayda 1 kez, proje sonunda da toplu halde tüm detayları ile Çevre Koruma Dairesi ile paylaşılmıştır. Bu konularda doğru bilgi her zaman Çevre Koruma Dairesinden temin edilebilir.

Sağdan soldan, kulaktan dolma bilgiler, ve/veya ehil olmayan kişilerin gözlemleri her zaman yanıltıcı olabilir. Burada esas olan uluslararası standardlara göre temin edilen bilimsel verilerdir. Bu yüzden hem ugulama olarak, hem de paylaşımınızda belirttiğiniz tarafınıza sunulan yanlış bilgilendirme gibi hataların tekrarlanmaması, ve ayrıca şahsınızın/kaymakamlığın yanlış yönlendirmesine mahal vermemek için bu yıldan itibaren toplanan tüm veriler ve hazırlanan raporlar Çevre Koruma Dairesi dışında ayrıca ilgili Belediye ve Kaymakamlığınız ile de paylaşılacaktır.

Tüm bunların dışında deniz içerisine ağır makineli araç sokarak işlem yapmak birçok başka sıkıntılar doğurabilecek riskli bir durumdur ve çevresel etki konusunda birçok farklı noktaya ayrı ayrı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bunun dışında, bilginiz üzere kar amacı gütmeyen bir kurum olan Taşkent Doğa Parkı ülkemizdeki varolan tek profesyonel çevre kuruluşudur. Kurumumuzun amacı yapılan işlere karşı çıkmak değil yapılacak olan işlerin mümkün olan en doğru şekilde yapılması üzerine çaba sarfetmektedir. Bu hususta yapılacak olan işlerin en doğru zamanda, en doğru ve hassas bir şekilde yapılabilinmesi için DoğaPark tüm uzmanları ile kurumunuza hiçbir karşılık beklemeden danışmanlık yapmaya ve çevre ile ilgili her konuda elinden geldiğince katkı koymaya hazırdır...

Bilginize sunarım.

Kemal Basat, Direktör

Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü

 anlamsız işler yapıyor. Tam kaplumbağa üreme sezonunun başında böyle bir çalışma nedir, kim planladı, kim onay verdi bilgisi olan var mı?