Ana Sayfa Yazarlar

Kıbrıs Sulak Alanlar Topluluğu: Yeniboğaziçi'nde kıyı kayalıkları darmadağın edildi!

09/10/21

Kıbrıs Sulak Alan Topluluğu gazetemize yaptığı özel değerlendirmede Yeniboğaziçi sahilinde dozerlerin kıyı kayalıklarını darmadağın ettiğini vurgulayarak hemen harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Kıbrıs Sulak Alan Topluluğu olarak hedefimiz; kişiler kurumlar ya da kitleler değildir. Doğal çevreye karşı yapılan yanlışlardır. Yanlışı yapan kim isterse olsun. Doğa bilinci ve çevreye karşı ahlaklı tutum edinin ve yanlış yapmayın. Doğayı doğru korumanın yolu budur.

Kıbrıs Sulak Alan Topluluğu olarak yaptığımız sayısız  arazi gözlemlerinden birini; başlangıç olarak bizimle aynı yolu kateden YEŞİL KIBRIS  GAZETESİ’ne  taşırken; sulak alanların korunması konusundaki çalışmalarımızın ortak olacağını okurlara aktarmış  oluyoruz.

Adamızın en güzel koylarından birini, Yeniboğaziçi  belediye sınırları içinde kalan eski Sea Side Hotel’in hemen yanında denizel sulak alan özelliği taşıyan, biyolojik çeşitliliği ile göze çarpan küçük koyu ziyaret ettik. Ziyaretimiz sırasında oradaki balıkçılardan belli mevsimlerde bu kıyı kayalıklarına sokan balıklarının sığındığını öğrendik. Elbette buradaki  tek canlılar sokan balıkları değildir. Mutlaka oralarda sokan balıklarının besini ve avcısı da dolanmaktadır. İşte bu; bu küçücük koyda bile bir ekolojik sistemin varlığını bize kanıtlar. Kıyının kara tarafında  böcek yiyen yerli ötücü kuşlarla yırtıcıları, kayalıklar üzerinde balık ve diğer deniz organizmalarıyla beslenen kıyı kuşlarını  ve kıyıya paralel olarak göç eden su kuşlarını görebiliriz. Kıyıya yakın bodur çalılıklar ise birer barınak. Küçük  ötleğen türleri ve fareler için. Kıyıda kum zambakları ve  deniz lavantalarını görebilirsiniz. 

Dozerler bu güzelim kıyı kayalıklarını bir nedenle darmadağın etmiş.

Bazı insanların doğal güzelliği görmeye, doğa koruma bilincine sahip, doğal değerlere ilişkin özkültürünü yitirmemiş  bazı insanların da doğanın gereksiz yere tahrip edildiğini görmeye tahammülleri yoktur. 

Gözleriniz doğayı ve güzelliği görmeyi bilmiyorsa;  doğal güzelliğe tahammülünüz yoksa, burayı bozup betonlaştırıp sıradan vatandaşın giremeyeceği, yada girmek istemeyeceği ÖZEL bir yere, ya da PARA MAKİNASI olduğunu düşündüğünüz ama doğa için  bir çöplük olabilecek bir yere dönüştürebilirsiniz. Bununla da övünürsünüz. Ne yazık ki son yıllarda Kuzey Kıbrıs’ın her tarafında olan bu. İŞTE SADECE BU! Başka da hiçbir şey değil.

Bu girişimlere kim? Kimler adına? Kime danışarak? Hangi çevre bilinci ve doğa koruma vicdanıyla  izin veriyor?  Merak ediyoruz?

Bunu durdurmak gerek. Buna bir ses vermek gerek. Bunu doğayı bilen tanıyan bir çevre ahlakına sahip, doğa olmadan yaşamını sağlıklı bir biçimde sürdüremeyeceğinin bilincinde olan AYDINLIK İNSANLARLA YAPMAK gerek. Haydi kımıldayın. Hesap sorun, alkış tutmayın. YARIN ÇOK GEÇ OLACAK.