Ana Sayfa Yazarlar
Gülhan Şengör
gsengor@yesilkibris.com

Haftalık menü planlamanın avantajları

07/06/21


Plan yapmadan markete gitmek, plansız yemek pişirmek, plansız dondurucudan gıda çıkartmak, planlamadan sebze yıkamak sağlığımıza, gıda kaybına, zaman kaybına, para kaybına yol açmaktadır. Bunun önüne geçmek aslında haftalık menü planı ve menüye göre evdeki eksiklikleri belirleyerek haftalık alışveriş listesi oluşturmaktan geçiyor. Haftalık menü planlamanın avantajları:

1. Zamandan tasarruf

Haftalık menü planı her gün ne yiyeceğinizi düşünmeden, günlük markete gitmeye gerek duymadan önceden organize ederek haftalık alışverişinizi ve hazırlığınızı yaparak zamandan tasarruf sağlayacaktır.

2. Sağlıklı beslenmeye yardımcı

Haftalık menü planı ile uygun, sağlıklı seçenekler menüye ekleyerek sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak mümkün. Kilo kaybetmek isteyenler ve sağlıklı beslenmek isteyenler için haftalık menü ve alışveriş planı yapıldığında son dakika eve çok aç geldiğinizde eliniz eve yemek çağırmak için telefona gitmeyecek veya markete gidip yemek için malzeme alayım deyip abur cuburla eve dönmenizin önüne geçecektir. Abur cubur veya eve çağırılan yiyeceklerin birçoğu doymuş yağ, rafine şeker ve tuzdan zengindir. Bu tarz yiyeceklerin tüketimini azaltmak daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca planlı yaptığınız menü ve haftalık aldığınız malzemelere göre porsiyon kontrolünüzü de sağlamış olacaksınız.

3. Gıda kaybını ve israfını azaltmak

Haftalık menü planı ile o gün ne yiyeceğinizi/ pişireceğinizi bildiğiniz için dışardan yemek çağırmaya ihtiyaç duymayacağınız. Genel olarak dışarıdan çağırılan yemeğin bir kısmının israf olduğu bilinmektedir. Markette sadece hazırladığınız menünün gerektirdiği malzemeleri aldığınız için fazladan gıda almayarak, sadece ihtiyacımız kadarını alarak özellikle tazeliklerin tüketilmeden çürümesinin önüne geçerek gıda israfını azaltabiliriz.

4. Çeşitli beslenmeye yardımcı,

Eve yorgun gelindiğinde pratik olan yemeği sürekli pişirmek daha kolay gelmektedir, fakat haftalık menü planı ile yemeklerde çeşitlilik yaratarak çeşitli beslenmenize, farklı gıdalar ile çeşitli besin öğeleri alarak daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca mevsime uygun meyve ve sebzeleri menüye eklemek de yine sağlığımız ve çevre için yarar sağlayacaktır.

5. Para tasarrufu

Menü planı ile sık sık markete gitmeyerek ve haftalık menüye bağlı alışveriş listesi ile markete gidildiğinde listeye sadık kalınacağından yani sadece menü için gerekli malzemeler alındığında tahmin edilemeyecek kadar para tasarrufu sağlanacaktır. Plansız aldığımız birçok ürün hiç tüketilmeden son kullanma tarihi geçerek ve çürüyerek çöpe atılabiliniyor, bu da gıda ve para israfı olarak karşımıza çıkıyor.