Ana Sayfa Yazarlar

Tahrip edilen araziye fidan dikmek isteyen çevrecilere tehdit

03/03/22

Güvenlik Kuvvetleri Personeli Yapı Kooperatifi Ltd. (Güven-Yapı) tarafından 105 konutluk site inşaa edileceği gerekçesiyle tahrip edilen Girne Dağları'nın kuzey yamacındaki 74 dönümlük orman arazisini yeniden yeşillendirmek isteyen çevrecilerin, söz konusu kooperatif ve avukatları tarafından tehdit edildiği iddia edildi.

Konuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Biyologlar Derneği’nden Hasan Sarpten, “Tehditler bizi yıldıramaz, Hayat Ormanı hayat bulacak” dedi.

Sarpten, 5 sivil toplum örgütünün 4 Mart 2022 Cuma günü, tahrip edilen araziye ilk fidanları dikmek üzere ortak bir etkinlik düzeneleme kararı aldıklarını ancak Güven-Yapı’nın müteahhit firmanın vinçlerini tüm uyarılara rağmen orman arazisi içerisinde tutarak fidan dikimini engellemeye, diğer yandan da avukatı aracılığıyla gönderdiği birer mektupla göz dağı vermeye çalıştığını söyledi.

Söz konusu arazinin halihazırda orman arazisi olmasına karşın, çevrecilere "arazi bizim kiramızdadır, girerseniz mülke tecavüz suçu işlersiniz ve gereğini yaparız" ifadelerinin yer aldığı mektupların göndeirldiğini belirten Sarpten, “Şu anda Orman Arazisi olarak kayıtlı olan bir yere girmek için özel bir şirketten izin alacak değiliz” dedi.

Kooperatif avukatının “Yüksek İdare Mahkemesi'nde karşı bir davanın görüşüldüğü, bu nedenle fidan dikilmesine izin verilmediği” yönünde ifadeler kullandığını kaydeden Sarpten, “ortada herhangi Orman Arazisi iptal kararı ve/veya arazinin yeniden Güven-Yapı'ya devri kararı olmadan böyle bir tavır içine girilmesini tehdit olarak algıladığımızı belirtmek isteriz” dedi.

“Biz sizlerin tehditlerine boyun eğmiş olsaydık bugün söz konusu arazi çoktan betonlaşmış olacaktı” diyen Sarpten, Girne’nin yeniden yeşile kavuşması ve Hayat Ormanı’nın bölgeye nefes aldırması adına tüm halkı, 4 Mart Cuma günü 14.00'de "Hayat Ormanı"na ilk fidanları dikmeye davet etti.

(Kaynak:Kıbrıs Postası)